پیشنهاد عکاسی افسردگی کالیفرنیا جوایز اسکار

پیشنهاد: عکاسی افسردگی کالیفرنیا جوایز اسکار اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار پزشکی سکته‌های مغزی جزو پنج عامل اول فوت و میر در دنیا

مدیرکل دفتر توانمند سازی، ارتقاء و بهره‌وری سرمایه‌های انسانی معاونت پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به قرار گرفتن سکته‌های مغزی در میان پنج عامل اول فوت و میر در

سکته‌های مغزی جزو پنج عامل اول فوت و میر در دنیا

سکته های مغزی جزو پنج عامل اول فوت و میر در دنیا

عبارات مهم : دیابت

مدیرکل دفتر توانمند سازی، ارتقاء و بهره وری سرمایه های انسانی معاونت پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به قرار گرفتن سکته های مغزی در میان پنج عامل اول فوت و میر در دنیا، تاکید کرد: این بیماری قابل پیشگیری است و بااهمیت ترین توصیه در پیشگیری از آن اصلاح سبک زندگی، ورزش، پیشگیری از چاقی دیابت و فشار خون است.

علی دادگری در گفت وگو با ایسنا، راجع به جزییات دهمین کنگره سکته مغزی توضیح داد و گفت: حوزه های مهم این کنگره پزشکی، پرستاری، بازتوانی و توانبخشی سکته های مغزی هستند که محورهای همایش بر مبنای آنها تعریف شده است هست.

سکته‌های مغزی جزو پنج عامل اول فوت و میر در دنیا

وی ادامه داد: این کنگره دوم تا چهارم اسفندماه برگزار می شود. ارائه آخرین یافته های پزشکی در تشخیص و درمان سکته های مغزی و بیماری های مغزی خاص پزشکان، مروری بر روش های درمان سکته و بیماری های عروقی، ارائه آخرین یافته های مواظبت پرستاری جهت بیماران مبتلا به سکته های مغزی و بیماری های عروقی، ارائه آخرین دستاوردهای توانبخشی در این زمینه و ایجاد بستر مورد نیاز جهت همکاری پزشکان و پرستاران جزو اهداف این کنگره هستند.

دادگری با بیان اینکه سکته های مغزی در میان پنج بیماری اول منجر به فوت هستند، اظهار کرد: کم کردن خون رسانی مغزی، به نام سکته مغزی آشنا می شود. در این بیماری شریان ها سفت و سخت می شوند و در اثر رسوب چربی در عروق، باعث تنگی آنها می شوند و خاصیت ارتجاعی آنها از بین می رود. در نتیجه منجر به لخته خون تشکیل می شود. حرکت این لخته ها به سمت مغز، منجر به سکته می شود.

مدیرکل دفتر توانمند سازی، ارتقاء و بهره‌وری سرمایه‌های انسانی معاونت پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به قرار گرفتن سکته‌های مغزی در میان پنج عامل اول فوت و میر در

وی با تاکید بر اینکه سکته مغزی قابل پیشگیری هست، بیان کرد: بااهمیت ترین توصیه در پیشگیری از این بیماری اصلاح سبک زندگی، ورزش، پیشگیری از چاقی، دیابت و فشار خون هست. معمولا سالمندانی که به این بیماری مبتلا می شوند، زمینه بیماری های دیگری مانند دیابت و فشار خون وجود داشته هست. در سنین جوانی نیز بااهمیت ترین علت بروز این سکته، ناهنجاری های عروقی مغز است.

دادگری همچنین اضافه کرد: سن مرسوم مبتلا شدن به این سکته بالای ۶۰ سال هست؛ هرچه سن بالاتر رود، احتمال سکته مغزی زیاد کردن می یابد. معمولا نوعی از آن که با مبتلا شدن به فشار خون در ارتباط است در سنین اوج مرسوم تر هست. نوعی از آن که با خونریزی مغزی همراه است از ۴۰ سالگی به بعد اتفاق می افتد. اگر کسی چاق باشد و بیماری های زمینه ای مانند دیابت، فشار خون یا سابقه خانوادگی این بیماری را داشته باشد و علاوه بر آن، سبک زندگی نادرستی را دنبال کند در معرض خطر سکته مغزی قرار دارد.

مدیرکل دفتر توانمند سازی، ارتقاء و بهره وری سرمایه های انسانی معاونت پرستاری ادامه داد: معمولا کسانی که به علت کم کردن خونرسانی دچار سکته مغزی می شوند، مدتی قبل از بروز بیماری دچار حملات گذرای کم خونی می شوند؛ این حملات طی ۴۸ ساعت برطرف می شود، ولی نشان می دهند فرد مستعد مبتلا شدن به سکته مغزی کامل هست.

سکته‌های مغزی جزو پنج عامل اول فوت و میر در دنیا

وی عدم توانایی تکلم و توانایی در حرف زدن و تکان دادن عضله های صورت را بخشی از نشانه های بروز سکته مغزی معرفی کرد و گفت: در چند سال اخیر درمان های جدیدی در دسترس قرار گرفته است که اگر در سه ساعت اول بروز سکته به بیمار تزریق شود، می تواند در درمان او بسیار موثر عمل کند. هورمون های خانمانه و مردانه می توانند اثرات کمکی خوبی جهت برطرف کردن بعضی لخته های خون داشته باشند. مردان تا ۴۵ سالگی کمتر در معرض خطر هستند، ولی زنان به خاص آنهایی که قرص ضدبارداری مصرف می کنند زیاد در معرض خطر این سکته قرار دارند. در سنین بعد از یائسگی نیز این تفاوت از بین می رود.

دادگری گفت: در حال حاضر در سراسر کشور مراکز درمانی منتخب درمان سکته مغزی راه اندازی شده است اند که به صورت شبانه روزی، در هفت روز هفته فعالیت می کنند. اورژانس ۱۱۵ به محض برخورد با بیماری که دچار این سکته شده است هست، نزدیک ترین مرکز به او را گزینش و فرد را به آنجا انتقال یافته می کند.

مدیرکل دفتر توانمند سازی، ارتقاء و بهره‌وری سرمایه‌های انسانی معاونت پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به قرار گرفتن سکته‌های مغزی در میان پنج عامل اول فوت و میر در

واژه های کلیدی: دیابت | درمانی | بیماری | پیشگیری | مبتلا شدن | درمان سکته مغزی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs